"Jestem praktykiem sekretnych doktryn, a nie wyznawcą czegokolwiek, krocząc po ścieżce egipskich ziem wpierw uczyłem się nadziei, by ujrzeć światło i cień, następnie wiary by przeświadczyć to, czego nie wiedziałem, następnie Wiedzy, która zastąpiła to co wątłe. Miłości i Wiedzy doświadczam i uczę się przez wszystkie wcielenia, pławiąc się w oświeceniu."
IMHOTEP
Hermetyzm to filozofia starożytnego Egiptu zapoczątkowana przez Hermesa Trismegistusa, wielkiego mędrca, "skrybę bogów", założyciela astrologii i odkrywcy alchemii. Wywarł ogromny wpływ na chyba wszystkie dzisiejsze religie, gdyż wielu mędrców i okultystów pragnęło otrzymać Uniwersalny Klucz, który godziłby rozbieżności. Hermetyzm przetrwał do dziś w swej niezmienionej formie. Zawsze w danym pokoleniu znalazła się osoba gotowa wysłuchać prawdy i która ponownie przekazywałaby ją innej osobie, bo „Kiedy uszy ucznia gotowe są słuchać, wtedy pojawiają się usta, by napełnić je mądrością”. Mistrzowie nigdy nie narzucali się ze swoją nauką, gdyż jedynie wystawiliby się na pośmiewisko ludziom nie rozumiejącym ich. Starożytni nauczyciele zabraniali swoim uczniom kształtować sekretną doktrynę jako wyznanie, religię. Dziś, po tym czego nauczyła nas historia możemy przyznać im rację i stokrotnie dziękować. Dlatego hermetyzm był, jest i miejmy nadzieję pozostanie filozofią, której założenia streszczone są w siedmiu Uniwersalnych Prawach:
1. Prawo Mentalizmu
„WSZYSTKO jest UMYSŁEM; Wszechświat jest Mentalny” – Kybalion.
Prawo to głosi, iż wszystko jest duchem, ponieważ Źródło, kosmiczny korzeń wszystkiego, co żyje i nie żyje, jest Nieskończonym Duchem Stwórcy, wyrażanym przez mantrę OM. Człowiek, jako świadoma siebie i odczuwająca istota, może doświadczyć tego Nieskończonego Ducha, jeżeli ten zamanifestuje się wewnatrz jego ludzkiej istoty. Dochodzi do tego dzięki duchowi człowieka, poprzez ja jestem, będące centralnym punktem ludzkiego bycia.
2. Prawo Zgodności
„Tak jak na górze, tak i na dole; tak jak na dole, tak i na górze” – Kybalion.
Jest to zasada zgodności, podobieństwa, działajaca na wszystkich płaszczyznach i we wszystkich czasach, dlatego też człowiek może zrozumieć wyższe wymiary przez zrozumienie niższych.
3. Prawo Wibracji
„Nic nie spoczywa; wszystko jest w ruchu; wszystko wibruje” – Kybalion.
Według tej zasady wszystko jest w ciągłym ruchu i wykonuje drgania.
4. Prawo Biegunowości
„Wszystko jest podwójne; wszystko ma swoje bieguny; wszystko ma swoją parę przeciwieństw; podobne i
niepodobne są tym samym; przeciwności są identyczne w swej naturze, lecz różne w stopniu; skrajności się
spotykają; wszystkie prawdy są jedynie półprawdami; wszystkie paradoksy można pogodzić” – Kybalion.
Chodzi tutaj o to, iż wszystko posiada parę przeciwieństw. Równe i nierówne jest tym samym. Przeciwieństwa są, co do swej istoty, identyczne - posiadają jedynie rózne znaki przed wyrazem. Krańcowości się spotykają. Wszystkie prawdy stanowią tylko połowę prawdy. Każdy paradoks da się doprowadzić do zgodności. Inaczej mówiąc, duch i materia są dwoma biegunami tej samej rzeczy, a wszystko co zawiera się pośrodku, ma elemanty obu skrajności, które się różnia tylko wibracjami. Oznacza to również, że przeciwieństwa są wymienne, a duchowa energia może pozytywnie wpływać na fizyczny świat.
5. Prawo Rytmu
„Wszystko płynie, na zewnątrz i do środka; wszystko ma swoje pływy; wszystkie rzeczy mają wzlot i upadek;
ruch wahadła ukazuje się we wszystkim; miara wychylenia na prawo jest miarą wychylenia na lewo; rytm się
kompensuje” – Kybalion.
Chodzi tutaj o to, że wszystko ma swój czas. Wszystko idzie do góry, a potem spada. We wszystkim przejawia się działanie wahadła. Wychylenie w prawo odpowiada wychyleniu w lewo. Rytm działa wyrównująco.
Naturalność prawa rytmiki została wykorzystana miedzy innymi za czasów Hipokratesa, który przekazał potomnym dogmat, iż przeciwieństwa są środkiem uzdrawiającym dla przeciwieństw.
6. Prawo Przyczyny i Skutku
„Każda przyczyna ma swój skutek; każdy skutek ma swoją przyczynę; wszystko dzieje się według Prawa;
przypadek to jedynie nazwa na nieznane Prawo; istnieje wiele płaszczyzn przyczynowości, lecz nic nie wymyka
się Prawu” – Kybalion.
Wszystko dzieje się zgodnie z prawidłowością. Przypadek i Los są tylko nazwami dla nieznanego jeszcze prawa. Przyczyna może istnieć w różnych płaszczyznach, lecz nie mozna jej nie uwzględniać w prawidłowości. Jest to najprościej i najsensowniej wyrażone Prawo Karmy.
7. Prawo Rodzaju
„Rodzaj jest we wszystkim; wszystko ma swój męski i żeński pierwiastek; rodzaj ukazuje się na wszystkich
płaszczyznach” – Kybalion.
Zasada ta głosi, iż we wszystkich płaszczyznach manifestuje się płeć. Uwagę zwraca określenie płeć, znaczące znacznie więcej, niż seks. W wymiarze materialnym róznica miedzy kobietą a mężczyzną jest łatwo zauważalna. W ujęciu płaszczyzny emocjonalnej męskość przejawia się jako świadoma wola władzy, agresja i gniew we wszystkich emocjach, zwróconych na zewnątrz. Kobiecość jawi się natomiast jako gotowość do przyjmowania, ochrony i bezpieczeństwa, jak i we wszystkich emocjach skierowanych do wnętrza. Ten dualizm przejawia się w każdej żywej istocie.